Notice: Constant DB_PREFIX already defined in /var/www/finishwebhosting/data/www/cestopisy.com/wss_frontend/defines/defines.php on line 87
CESTOPISY.COM - 23. srpna: NP Biogradska gora, Šiško jezero

23. srpna: Biogradsko jezero, Šiško jezero

Když jsem se dnes ráno zeptala, v kolik se odjíždí, bylo mi odpovědí: "To se ještě uvidí." Aha... Nicméně nakonec se odjezd podařil, rozloučili jsme se s věrnou Durmitorkou (dej jí pánbůh silné nožky, výdrž a jídlem neškudlící výpravy) a odjeli směr Bjelasica.

Ačkoliv hory Bjelasicy dosahují nad 2000 m (nejvyšší vrchol má 2139 m), je celé pohoří spíše travnaté a balancování po suťovištích, které bylo v Durmitoru na denním pořádku, zde opravdu nehrozí.

Také domorodců jsme zde potkávali více, což je způsobeno tím, že jsou zde rozsáhlé pastviny pro dobytek (hlavně ovce) a nekonečné, ale opravdu nekonečné lány borůvek. Ty v době našeho putování po zdejších horách zrovna zrály, takže jsme každou chvíli potkali sběrače (většinou ženy - hrdinové přece nepracují, že), které od rána do večera seděly v keřících a sbíraly a sbíraly...
Bjelasica 1
Typická chajdaloupka v horách... Nevím, zda v podobných chatách bydlí černohorci i v zimě, každopádně v létě určitě. Když jsem večer viděla černohorky vracet se s plnými kyblíky borůvek do těchhle domovů, chtíc nechtíc jsem musela zapřemýšlet nad tím, jak bych třeba dopadla já, kdybych se nenarodila v České republice, ale tady... Měla bych vůbec přístup ke vzdělání? A pokud ano, tak bylo by kvalitní? A měla bych vůbec nějakou motivaci něčeho dosáhnout, kdybych vyrůstala v takové "divočině"? A nebyla bych paradoxně možná šťastnější...?

Bjelasica 2
Krajina v pohoří Bjelasica - travnaté zvlněné kopečky...
Bjelasica 3

Černá Hora je převážně hornatá země - z jednoho pohoří hned vidíte na několik dalších kolem. Zde výhled na pohoří Sinjajevina:
Sinjajevina

Ad. borůvky - kvůli nim se nám dnešní cesta "jaksi" protáhla až o dvě hodiny. Nešlo jim odolat! Borůvky rostly všude kolem cesty a v některých místech ani nebylo třeba shazovat krosnu ze zad, jen natáhnout ruku a zobat. Neodolal nikdo, a tak než jsme došli k Šiško jezeru, měl v sobě každý nejmíň litr borůvek, já možná i dva, a taky jsem kvůli nim došla suverénně poslední...

Cestou k jezeru jsme ještě "pokecali" s velmi výřečným bačou, kterého naše nenadálá společnost velice potěšila. Já, která jsem kvůli zdržení v borůvkách přišla jako poslední, jsem se musela pousmát, když jsme viděla baču a kolem něj v houfu naše alpiňáky...shlukli se kolem něj jak ty ovečky :).
Bača 1
Portrét prostého člověka...vždy si při pohledu na něj vybavím slova Jarka Nohavicy z písničky Pasáček krav (akorát tenhle pase ovečky).
Dole: kdybych se někdy ocitla s Pájou v džungli a potkala tam domorodce, který nikdy předtím nespatřil bílého člověka, věřím, že Pája bude první, kdo se s ním skamarádí (pokud se ovšem nebude domorodcům líbit tak moc, že ho na důkaz náklonnosti uvaří jako prvního)
Bača 3Bača 2

Ovšem dnešní noc bude co do zimy asi dost krutá. Není se co divit - stanujeme v nadmořské výšce kolem 1600 m a je konec srpna. Mám na sobě navlečeno téměř všechno oblečení, které tu mám + spacák, a doufám, že to prostě nějak přežiju. Každopádně jsem dnes dokonce na chvíli uvažovala, jestli si vůbec budu čistit zuby, protože udržet v ruce kartáček déle než jednu minutu se mi jevilo nemožné.

Bjelasica 4Bjelasica 5Bjelasica 6
Bjelasica 7Sinjajevina 2

Text: Markéta Polášková, foto: Pavel Prostřední, Markéta Polášková 
  • Nerezový nábytek - Nerezové stoly, nerezové dřezy, nerezové bary, atypický nerezový nábytek pro gastro provozy
  • Gastro - Profesionální gastro te