Notice: Constant DB_PREFIX already defined in /var/www/finishwebhosting/data/www/cestopisy.com/wss_frontend/defines/defines.php on line 87
CESTOPISY.COM - Oban, Isle of Mull

Oban, Isle of Mull

Je poznat, že na cestách už jsme nějaký ten čas - docházejí nám peníze, takže se dopravujeme téměř výhradně stopem. Stejně tak do Obanu se vezeme v pohodlném autíčku a obdivujeme místy dost pitoreskní a pro nás nezvyklou krajinu. Hodní skotští manželé nás poté vysazují přímo před infocentrem ve středu města, kde okamžitě zabavujeme všechny mapy a brožurky, které by se nám mohly hodit.
Oban centrum
Oban - střed města


Oban je velice krásné malinkaté přímořské městečko, nicméně před jeho prohlídkou musíme dát přednost starosti, kde přenocovat. Je zde sice na výběr několik příjemných hostelů, bohužel jsou všechny plné! Nezbývá nám nic jiného, než přespat v kempu, který je ale asi 3 míle za městem. Autobusy tam žádné nejedou, šlapeme tedy pěšky. Naštěstí ve chvíli, kdy už toho máme oba opravdu plné zuby, nám samo od sebe zastavuje prostorné taxi, které jede zrovna do kempu, a nakládá nás.
Oban kemp
Výhled z kempu nemá chybu


V okolí kempu je sice velice krásná příroda, nicméně  zde postrádáme komfort, na který jsme zvyklí. Dámské sprchy jsou rozbité, drze se tedy vecpu do pánských. Ty fungují, jsou ale o poznání škaredější a poletuje tu asi milión dlouhonohých komárů, kterých se neuvěřitelně štítím! Navíc neteče teplá voda (na kterou jsem se dost těšila), takže při koupání docela výskám (a radostí to není). Po večerní očistě přichází večeře - cpu se svou oblíbenou mléčnou rýží, aneb - je to sladké, dobré, levné a je toho hodně (a Pája to nejí, takže se s ním nemusím dělit :) ). Pája vařičem vysouší stan - ono by se to nemělo, ale co by člověk neudělal pro trochu tepla a sucha...
Duck crossing
Tohle nás už nepřekvapí, kačenek už jsme si užili...

V Obanu je pár zajímavých míst, kam je možné nakouknout - galerie, destilérka, čokoládovna...i samotná procházka stojí za to. My jsme se ale rozhodli nalodit na obrovský "ferry" a doplout na něm na nedaleký ostrov Mull. Plavba je pro nás pro oba obrovský zážitek - já zasněně sedím na židli a koukám na ubíhající krajinu, kdežto Pája poletuje s foťákem v ruce po palubě a hraje si na Japonce :).
Parník 1 Parník 2
"Ferry" na ostrov Mull
Na palubě
Na palubě
Oban - hrad
Celá tahle krajina je doslova posetá zříceninami hradů. Tenhle stojí na pobřeží Obanu, další dva hned o kus dál na ostrově Mull.


Několik fotek z plavby:
Oban - pobřeží Oban pobřeží 2Oban pobřeží 3 Oban pobřeží 4Oban hrad 2 PlavbaPlavba 2 Plavba 4Plavba 6 Plavba 7Maják
Na ostrově se znovu utvrzujeme v tom, že Skotové nejsou žádní lakomci ani podivíni, naopak - jsou neuvěřitelně hodní a ochotní. Jedna rodinka nás bez zaváhání nakládá do auta poté, co se snažíme dostat ke hradu Duart vzdálenému několik km od přístavu. Na zadním sedadle se tlačíme 4 - já, Pája, synáček a obrovský dalmatin, kterému se úzkostlivě snažím nesednout na jakoukoli část jeho těla.
Duart Castle
Duart Castle
Duart Castle odliv
Odliv dělá s krajinou divy


V okolí hradu se sem tam potuluje nějaký turista, jinak je zde ale docela prázdno. Pozorujeme v dálce plující parníky a cpeme se obrovskými sladkými ostružinami, které rostou v neuvěřitelném množství po obou stranách cesty.
Ovečka na cestě
Ovečky jsou rozkošné, ale hloupé. Tahle se rozhodla utéct před projíždějícím autem a vyřešila to tak, že utíkala několik set metrů po asfaltce, takže řidič za ní musel jet celou dobu krokem.

Torosay
Ukázka viktoriánského slohu - hrad Torosay


Další plánovaná zastávka: Glasgow

Useful links:
www.oban.ws
www.oban.org.uk
www.holidaymull.org
www.isle.of.mull.com

text: Markéta Polášková, foto: Pavel Prostřední