Notice: Constant DB_PREFIX already defined in /var/www/finishwebhosting/data/www/cestopisy.com/wss_frontend/defines/defines.php on line 87
CESTOPISY.COM - Bristol

Bristol

Ač je Bristol od Bathu vzdálen jen asi půl hodiny cesty busem, nám se přejezd trochu zkomplikoval.

Den začal tím, že jsme slastně zaspali. Budík nám zvonil v 8h, my jsme ovšem vstali až v 10. Když se k tomu připočte ještě doba na snídani, na balení stanu a na krmení veverky (viz. dále), není divu, že jsme vyrazili až po poledni :). Navíc špatným směrem. Teprve při odchodu z kempu jsme zjistili, jak rozlehlý kemp to byl (a taky jsme našli pár zkratek, které by se nám dříve určitě hodily).  Já odhaduju, že jsme minuli tak 100 karavanů, Pája tvrdí, že 50 :). Mezi nimi pobíhala zpola krotká veverka, která po nás tak dlouho pokukovala, až nám došlo, že škemrá o jídlo. České Disco oplatky jí velice chutnaly a já byla u vytržení z toho, že vlastní rukou krmím divou zvěř...Pája vše obětavě fotodokumentoval, dokonce si kvůli tomu neváhal lehnout do kaluže, takže naše zdržení ještě narostlo, jak se pak snažil vyprat aspoň ty největší skvrny od bláta.Veveruška

Konečně nastupujeme do autobusu. Na nesprávné zastávce, jak jinak, ale hodný pan řidič nám i tak zastavuje. S našimi objemnými zavazadly se okamžitě stáváme středem pozornosti ostatních cestujících, no ale hlavně že už konečně míříme k Bristolu.

Bristol...už po příjezdu a vystoupení z autobusu na jednu z hlavních tříd poznáváme, že se ocitáme zase v jiné atmosféře. Zatímco Bath a Brighton jsou poklidná lázeňská městečka, Bristol je větší, modernější, hlučnější. I tak je zde ale několik velice krásných tichých míst, spousta památek i dalších atrakcí a samozřejmostí jsou divoké parky, kde kolem vás přeběhne liška. I když Bristol neleží přímo u moře, pro mě se stal symbolem přístavu. Viděla jsem tam tolik lodí pohromadě, jako do té doby jen na fotkách. Na vlnách řeky Avon jsme poznali  snad všechno, co k námořní dopravě patří...malé říční nákladní lodě...hausbóty s poštovní schránkou, snad natrvalo připoutané ke břehu...loď sloužící jako restaurace...spoustu soukromých plachetnic a plachetniček...zaoceánský parník...pirátskou loď...výletní městské motorové čluny...veslice se sportovci...no prostě lodě lodě lodě... Mě docela zaujaly obrovské rezavějící jeřáby na jednom z břehů, které kdysi sloužily k přesunu nákladu z lodě na souš a naopak..(ale fotku jaksi nemáme...)
Avon

Vydáváme se na cestu do kempu, cestou zastavujeme pro pár fotek u lodí Matthews a Great Britain a obě lodi si slibujeme druhý den navštívit. Poté, co kemp obejdeme ze všech stran, než se nám podaří najít vchod, nás uvítá moc milá majitelka. Sděluje nám, že nedávno byla v ČR a že Češi byli dobří na OH ve skoku vysokém. Asi se neprojevujeme jako velcí vlastenci, protože o tom vůbec nic nevíme (a je nám to navíc docela jedno). Majitelka nás vede k místu pro stany (jsou zde opět převážně karavany) a Pája se cestou ptá, zda je pravda, že jsou zde místa akorát pro 3 stany, jak se dočetl v průvodci. Dozvídáme se, že to pravda není, že se sem vejdou stany 4...Miluju anglický humor :)
Bristol kemp
Kemp Baltic Wharf je opět dokonale vybaven a my spokojeni.


Prohlídka lodí Great Britain a Matthews: (Matthews je pouze replika pirátské lodi, kdežto Great Britain se kdysi skutečně plavila po moři, byl to první zaocenánský "liner").
Matthews Matthews - lanoví
Matthews...je libo projížďku? Není problém...za 20 liber...
Paja na Great Britain
Pája na palubě Great Britain.
Great Britain Pája Great Britain Mari
Ne, nechci po vás hledat 10 rozdílů, tyto fotky jsem sem vložila jen pro zajímavost - srovnání stejného záběru ze dvou různých foťáků - Nikon A80 a Olympus C150.
Great Britain podpalubí
Ano, i toto je Great Britain - v podpalubí (pro bohatší vrstvu cestujících samozřejmě).


K lodím patří ještě malinkaté námořní muzeum, a navštívit můžete i sousedící muzeum technické (vstup dokonce zdarma).
Knihařský tisk
V technickém muzeu můžete vidět všechno možné - Páju zaujala tahle mašinka, což je ve skutečnosti knihařský tisk (já bych na to nepřišla, je to napsané na té ceduli).


V Bristolu je určitě dobré zajít do zábavně-výukového centra "at Bristol". Má 3 části - přírodovědeckou, botanickou a 3D kino. My jsme navštívili pouze tu přírodovědeckou část, ale bohatě nám to stačilo, protože místo plánované hodiny jsme tam strávili času podstatně víc. Centrum je plné všelijakých hejblátek, no museli jsme to prostě vyzkoušet všechno :) Nejzajímavější mi přišla obrazovka, na které se měnily různé obrázky, a senzor umístěný na ruce pak zpětně ukázal, na který obrázek moje nervy reagovaly nejvíc. No :) Vyšel mi obrázek líbající se dvojice :) Říkala jsem si, to je zas nějaká blbost, ale podruhé mi vyšlo to samé :) A na druhém místě polonahý atlet :) Ovšem Pájovi vyšla dvakrát po sobě fotografie malého mimina :)Wallace&Gromit jsou v Anglii (ostatně i u nás) velice oblíbení a v oddechové části centra mají v jedné vitrínce čestné místo.
Wallace a Gromit

Po prohlídce muzea si jdeme odpočinout do parku na Brandon Hill, který je přímo uprostřed města. Cestou se zastavujeme a fotíme - katedrálu a univerzitu.
Bristol katedrála Bristol univerzita
Vlevo: katedrála
Vpravo: věž univerzity
Bristol - katedrála 2
Jedna z našich nejkrásnějších fotek..
Bristol katedrála 3
Katedrála potřetí a naposled


Samotný park byl vůbec jeden z nejkouzelnějších, který jsem v Anglii viděla - staré stromy, divoké křovinaté porosty, úzké cestičky a schody a na vrcholku romantická Cabotova věž, která při západu Slunce zajímavě měnila barvy. Při té pohodě jsem si pomyslela, že kdybych měla v Anglii pracovat třeba jako au-pair, chtěla bych se dostat právě sem, do Bristolu.

Fotky z nočního Bristolu:
Bristol náměstí 1 Bristol náměstí 2
Bristol - náměstí s vodotrysky
Visutý most 1 Visutý most 2
Visutý most - Pája experimentoval s expozicí, a jelikož jsem se nemohla rozhodnout, která fotka je hezčí, dávám zde obě...
Visutý most 3 Visutý most 4

Další plánovaná zastávka: Liverpool

Useful links:
www.about-bristol.co.uk
www.visitbristol.co.uk
www.ssgreatbritain.org                     
www.at-bristol.org.uk

text: Markéta Polášková, foto: Pavel Prostřední, Markéta Polášková