Notice: Constant DB_PREFIX already defined in /var/www/finishwebhosting/data/www/cestopisy.com/wss_frontend/defines/defines.php on line 87
CESTOPISY.COM - Loch Lomond
Grafická verze

Pořád se něco děje

RSS CESTOPISY.com
Pokud nechcete propásnout žádný nový příspěvek, přidejte si "RSS kanál poslední změny na webu cestopisy" do Vaší RSS čtečky.

Přidej CESTOPISY na Seznam
Přidat CESTOPISY na Google Reader nebo Homepage

Přidejte odkaz

Loch Lomond

Kdo navštíví Skotsko, musí vidět nějaký ten "loch", to je zákon. Proč jsme si vybrali zrovna Loch Lomond, to už vůbec netuším, rozhodně ale vím, proč jsme si nevybrali Loch Ness - turisté všude, kam mé oko zašilhá + obchůdky s plyšovou napodobeninou Nessie - nedovedu si představit nic horšího, co by mě od takové návštěvy mohlo odradit.

V průběhu celého našeho (skoro) měsíčního putování po zemích koruny britské jsme zažili dvě krizové chvíle. Cesta k Loch Lomond přes Glasgow byla ta první. Nevím už, který z mých známých mi poradil, že z Edinburghu se skvěle stopuje, nicméně nevzpomínala jsem na něj za tuto radu v dobrém. Abych to neprotahovala - ani po cca 2 hodinách se nám nepodařilo v hustém provozu nic stopnout, a abychom si odpočinuli od dobré nálady, která nás zatím doprovázela, v patnáctiminutových intervalech kolem nás projížděly autobusy s nápisem Glasgow. Většinou prázdné. Nakonec jsme to prostě vzdali, ne každý den se daří, a jeli jsme taky busem...

Loch Lomond je hodně dlouhé jezero, na jehož březích najdete zhruba desítku větších či menších osad. My jsme dojeli do malého městečka jménem Balloch a protože už byla noc, přišlo nám vcelku logické zapadnout do prvního kempu, na který jsme narazili. Přišli jsme ale pozdě, kancelář už byla zavřená, takže zde přespáváme jaksi načerno...

Ráno vstáváme už po sedmé (!) hodině, protože v 8:30 se kancelář otevírá a my se z pochopitelných důvodů chceme vyhnout majitelům. Trhli jsme rekord v balení - 35 minut! Mimochodem - nemohli jsme se v kempu ani osprchovat, protože koupelny byly zamčené, takže zas tak velké výčitky svědomí kvůli tomu (ne)placení nemáme...
Loch Lomond mapa
Většinou jsme v každém městě udělali jako první věc to, že jsme navštívili informační centrum a vyžebrali mapy. V Ballochu bylo centrum zavřené, takže nám nezbývalo, než vyfotit si ceduli u nádraží a řídit se podle ní.


Náš původní plán vyškrábat se zase na nějaký kopec kolem jezera padá, protože počasí je -spoustasprostýchslov-, a ani to nevypadá, že by se chtělo zlepšit. A já už po dalším treku v mlze, větru a dešti, brodíce se v kapradinách a vřesu, netoužím. Jdeme se tedy alespoň projít po břehu jezera. Škoda toho počasí, musí tady být krásně, když neprší, ne nadarmo se o tomto lochu skládají písně.

By yon bonnie banks
And by yon bonnie braes,
Where the sun shines bright
On Loch Lomond
Oh we twa ha'e pass'd
sae mony blithe some days,
On the bonnie, bonnie banks
O' Loch Lomond.Pařez
To by mě fakt zajímalo, kde se tu ten pařez vzal
Loch Lomond - hrádek
Balloch Castle - vypadá jako gotický, ale ve skutečnosti si ho nechal postavit jistý bohatý člověk někdy na přelomu 18. a 19. století. Dnes je tu návštěvnické centrum s nějakou nudnou výstavou.
Balloch Castle
Opět Balloch Castle - ty trávníky jsou neuvěřitelné
Botanická zahrada
Na celém hrádku je nejhezčí okolní botanická zahrada


Ještě hezčí je okolní rozlehlý les. Některé stromy jsou už hodně staré a spletené do podivných tvarů, takže to tu občas vypadá jako v pralese. Nikam nespěcháme (ani nemůžeme, s těma těžkýma batohama) a vzpomínáme na naše dětství, kdy jsme lezli po stromech.

Pája a Mari na stroměMari na stromě
Nerušit prosím...


Další zastávka: Loch Awe

Useful links:
www.loch-lomond.net
www.lochlomond-trossachs.org
www.visit-lochlomond.com
www.visitscottishheartlands.com
www.visit-balloch.com

text: Markéta Polášková, foto: Pavel Prostřední, Markéta Polášková
  • Gastro - Gastronomické vybavení, gastro zařízení, vybavení pro restaurace
  • Gastro technika - Prodej a servis profesionální gastro techniky. Gastro projekty v