Notice: Constant DB_PREFIX already defined in /var/www/finishwebhosting/data/www/cestopisy.com/wss_frontend/defines/defines.php on line 87
CESTOPISY.COM - Dobrodružná fyzika
Grafická verze

Pořád se něco děje

RSS CESTOPISY.com
Pokud nechcete propásnout žádný nový příspěvek, přidejte si "RSS kanál poslední změny na webu cestopisy" do Vaší RSS čtečky.

Přidej CESTOPISY na Seznam
Přidat CESTOPISY na Google Reader nebo Homepage

Přidejte odkaz

Dobrodružná fyzika

Během roku 2005 i 2006 se na hvězdárně v Brně objevil nový, netradiční pořad Dobrodružná fyzika. Sestával z různých fyzikálních pokusů a byl opravdu úspěšný. Ukázalo se, že kvalita se skutečně prodává sama - informace o skvělé zábavě se rychlostí světla roznesla mezi lidmi, takže na představení se stály dlouhé fronty, lidi šíleli a vůbec takový zájem o FYZIKU se zase hned tak asi neuvidí :)
Dovolím si tvrdit, že k úspěchu pořadu velice pomohla i samotná osobnost pokusy-předvádějícího a pokusy-vysvětlujícího Tomáše Tyce z přírodovědecké fakulty MU. Tomáš je do svého oboru patřičně zapálený a své nadšení dokáže přenášet i na posluchače všech věkových kategorií.

Zatím poslední představení proběhlo v rámci Týdne vědy 10. 11. 2006 a zde je pár vybraných fotek:

Dobrodružná fyzika 1Tak tady nám Tomáš předvádí pokus s vodou ve sklenici - když totiž skleničku přiklopíme papírem a obrátíme ji, voda díky atmosférickému tlaku působícímu zespoda nevyteče. To je ještě jasné - jak to ale Tomáš udělal, že voda nevytekla ani poté, co papír opatrně stáhl? :)
Kdo chce získat odpověď, nechť se přihlásí ke studiu fyziky na PřF MU :).

Dobrodružná fyzika 2Pokus nazvaný (myslím) "anihilace prostoru" - kterak se PET láhev vcucne sama do sebe, když se obrátí dnem vzhůru a částečně ponoří do vody. Pokud to budete chtít zkusit doma, nezapomeňte předem do láhve napustit nějaký ve vodě rozpustný plyn, jinak se můžete vztekat, jak chcete, ale láhev se vám nevcucne :)
Dobrodružná fyzika 3

S kapalným dusíkem se dá hrát velice, velice dlouho...
Lze ho vylít na podlahu, na dlaň nebo do něj ponořit i celou ruku (ale zas se to nesmí přehnat :) ).

Dobrodružná fyzika 5

Dobrodružná fyzika 4
 Lze do něj i fouknout (parádní by bylo, kdyby Tomovi pára nevycházela od úst, ale z uší :) nebo do něj ponořit kus gumy a sledovat, jak guma po zmrazení pozbyla svých pružných vlastností.



Dobrodružná fyzika 6Dobrodružná fyzika 8

Na obrázku vlevo Tomáš se zaujetím vědce mrazí bezbranný karafiát.
Vpravo pokus připomínající spíše scénu z nějakého hororu o šíleném chemikovi.




Některé pokusy s kapalným dusíkem byly poklidné, jiné nezvykle akční. Návštěvníci se pobavili např. při pokusu, kdy Tomáš nalil trochu kapalného dusíku do filmovky, zaklapnul víčko, do filmovky prudce bouchl - a filmovka, která původně měla vzlétnout kolmo vzhůru, si to namířila přímo do první řady mezi návštěvníky.
Ušetřen nebyl ani Pája, který celý pořad fotografoval - při opakování pokusu filmovka sice nevlétla do hlediště, ale nabrala si to ke vstupním dveřím vedle pódia, kde těsně minula Pájův objektiv. Třeba tím chtěl Tomáš něco naznačit? :)
Dobrodružná fyzika 10
A poslední fotka připomínající pokus, kdy Tomáš bouchnutím do membrány zezadu bubnu vytvořil vzdušný proud, kterým "ostřeloval" igelitový vak naplněný teplým vzduchem nebo zhasínal plamen svíčky.



Na závěr: je možná dobré podotknout, že Tomáš své pokusy původně předváděl v rámci výuky na katedře fyziky PřF MU v předmětu Zajímavá fyzika I. a II. Už tehdy byl tento předmět slavný a účast studentů byla obrovská, což na přednáškách nebývá vždy pravidlem. Dokonce tento předmět začali navštěvovat i studenti jiných oborů (zvláště divocí geologové :) ), kteří se jinak katedře fyziky vyhýbali obloukem (což nechápu, vždyť se tam učí tak zajímavé a snadné věci :) ).

Výuka ve škole byla ale o dost interaktivnější než na hvězdárně, studenti se často přímo podíleli na pokusech. Myslím, že jen tak nezapomenu například na pokus, kterým se Tomáš pokoušel ukázat, že lidské tělo vede elektřinu. Studenti se postavili do kruhu, chytli se za ruce, Tomáš nabil nějaký kondenzátor (už nevím, co to bylo za typ), pak se připojil ke studentům, čímž spojil obvod...a studenti dostali takovou šlehu, že si ještě půl hodiny poté mnuli ruce. Tomáš to komentoval slovy: "Jé, asi jsem to trochu přehnal..." :)

Zajímavý byl také pokus s "raketou" - PET lahví naplněnou hořlavým materiálem. Tento pokus se prováděl i na hvězdárně, ovšem tam byla PET láhev kvůli bezpečnosti návštěvníků přivázaná na špagátek a mohla se tak pohybovat pouze po předem dané dráze. Ve škole špagátek nebyl a PET láhev si vesele poletovala po celé posluchárně.

Když nad tím tak přemýšlím - Jan Ámos Komenský a Jára Cimrman by měli z Toma Tyce obrovskou radost! Ten první proto, že Tomáš dodržuje jeho pravidlo "škola hrou", ten druhý proto, že Tomáš dokáže udržet studentovu pozornost za každou cenu (studenti tak činili ve vlastním zájmu, neboť nikdy nevěděli, co zrovna bude po učebně poletovat, bouchat a před čím se budou muset krýt).

Další fotky z tohoto i z minulých pořadů naleznete zde:
Stránky brněnské hvězdárny (můžete si zde i stáhnout video)
Paulieův fotníček (zapátrejte i v galerii)

Text: Markéta Polášková, foto: Pavel Prostřední

 

  • Gastro technika - Prodej a servis profesionální gastro techniky. Gastro projekty velkokuchyní, realizace profi kuchyní na klíč
  • Gastro - Profesionální gastro te