Notice: Constant DB_PREFIX already defined in /var/www/finishwebhosting/data/www/cestopisy.com/wss_frontend/defines/defines.php on line 87
CESTOPISY.COM - Hukvaldy

Hukvaldy

Hukvaldy jsou vesnička, kterou mám velice ráda. Běžného turistu zde asi bude lákat rodiště Leoše Janáčka, samozřejmě hrad Hukvaldy, nedaleká přehrada nebo možná i mini-botanická zahrada, ve které můžete vidět i různé zajímavé živočíšky a taky živou pumu.
Hukvaldy 8
Pro mě ale mají Hukvaldy ještě jiné kouzlo...vzhledem k tomu, že sousedí s Kozlovicemi, ve kterých jsem vyrostla, byly Hukvaldy od chvíle, kdy jsem uměla chodit (asi i dřív) častým místem pro rodinné výlety.
Hukvaldy 1

Kdo na hrad Hukvaldy zavítá dnes, možná ani nebude věřit, že někdy před 15 lety byly Hukvaldy skutečnou zbořeninou. Vstup tam byl myslím na vlastní nebezpečí a živě se pamatuji, jak jsem se bála projít spojovacími chodbami, protože ze stropu kapal tér...To už je dávno pryč, hradu se ujal zřejmě nějaký investor a postupně hrad opravil...a zkomerčnil. Je fakt, že dnes jsou zpřístupněná mnohá místa s krásnými vyhlídkami, kam se kdysi jít nedalo, na druhou stranu teď na hrad proudí větší davy turistů a už to není taková romantika...

Nicméně - pokud se na hrad odebéřete v nějakou rozumnou dobu (mimo hlavní sezónu třeba), máte velkou šanci, že si celý rozlehlý hrad prohlédnete v klidu. Já osobně už znám Hukvaldy skoro nazpaměť...byla už jsem tam, odhaduju, aspoň 30x-40x. Je to hodně :) Ale Hukvaldy jsou tak hezké místo, a pěšky jsem tam z Kozlovic za hodinu, že mi to za tu minimálně jednu procházku ročně stojí.
Hukvaldy 2Hukvaldy 3Hukvaldy 4Hukvaldy 5

Kromě hradu jsem si ale velice oblíbila i rozsáhlou hukvaldskou oboru. Mám v okolí Kozlovic vytipovaných několik cyklistických tras, nicméně ta, která vede přes oboru, bude pro mě vždycky ta nejkrásnější (i když úvodní kopec, který se při vjezdu na Hukvaldy musí přefunět, je strašný, pokaždé se na něj musím nejprve pořádně naštvat, abych ho vůbec vyjela). Mimo víkend tam často nepotkám ani živáčka, naopak se mi už párkrát stalo, že mi přes cestu přeběhla srnka. Nikdy nezapomenu přibrzdit u sochy Lišky Bystroušky, která zde stojí na počest zhudebněného příběhu od Leoše Janáčka, a nikdy taky nezapomenu s sebou aspoň na chvíli plácnout někam pod starý kaštan, které jsou dominantními stromy v oboře. Mám to tam prostě ráda a hodlám se tam po celý zbytek života vracet, dokud to jen půjde.

Výhled přes trs trávy směrem ke Kozlovicím a Ondřejníkům:
Hukvaldy 7

Hukvaldy 9Hukvaldy 10Hukvaldy 11Hukvaldy 12

Hukvaldy 15Hukvaldy 19Hukvaldy 13Hukvaldy 14

Hukvaldy 16Hukvaldy 17Hukvaldy 18

Text: Markéta Polášková, foto: Pavel Prostřední, Jiří Polášek

  • Gastro Projekt - Gastro projekty - Studie, hygiena, technické zprávy, instalace
  • Gastro - Profesionální gastro te